Kapat

Cennete götüren yollar!

Müslüman Kardeş!

Cennete girmene vesîle olacak ilk şey; yedi kat göklere ve yere denk olan ve tevhid inancını ifâde eden Allah’tan başka hakkıyla ibâdet edilecek hiçbir ilâhın olmadığına, O’nun bir olduğuna ve Muhammed-sallallahu aleyhi ve sellem-’in Allah’ın kulu ve elçisi olduğuna şehâdet etmendir.

Her kim, bunu kabul ederek İslâm’a girer, namazları adabına göre kılar ve yalnızca Allah’a ibâdet eder ve O’na hiçbir şeyi ortak koşmazsa cennete girer.

Nitekim Ubâde b. Sâmit’ten-Allah ondan râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre, Peygamber-sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmaktadır:

“Her kim, Allah’tan başka hakkıyla ibâdet edilecek hiçbir ilâhın olmadığına, O’nun bir olduğuna ve benzerinin bulunmadığına, Muhammed-sallallahu aleyhi ve sellem-’in Allah’ın kulu ve elçisi olduğuna, İsâ’nın da O’nun kulu ve elçisi olduğuna, Allah’ın Cebrâil-aleyhis-selâm- vasıtasıyla Meryem -aleyhas-selâm-’a gönderek Rabbinin izniyle ona üflediği ve “ol” demesiyle yaratıldığına ve İsâ’nın Allah’ın yarattığı bir ruh olduğuna şehâdet eder, cennet ve cehennemin hak olduğuna inanırsa, yaptığı ameline göre Allah onu cennetine koyar.” [1]

Allah Teâlâ buyuruyor ki:  “Rabbimiz Allah’tır dedikten sonra dosdoğru bir  îmân üzere olanlar varya, işte onlara kıyâmet gününün korku ve dehşeti yoktur. Onlar, öldükten sonra arkalarında bıraktıkları    dünya nimetlerine de üzülmeyeceklerdir. Onlar, dünyadayken sâlih ameller işlediklerinden dolayı, Allah’ın rahmetiyle cennette ebediyyen kalıcı olan cennet ehlidirler.”[2]

Âyetteki “istikâmet” kelimesi, Allah’a ve rasûlüne itaat etmek demektir ki bunu yerine getiren, cennete girer.

 

[1] Buhârî ve Müslim

[2] Ahkâf Sûresi : 13  

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

------