Kapat

Namaz… Namaz…

Ey iman edenler! Sabır ve namazla yardım isteyin.(Bakara, 153)

Ansızın bir korku ile karşılaştığında, hüzün seni sardığında, gam ve keder senin yakana yapıştığında hemen namaza kalk ki kendine gelesin ve gönlün rahatlasın. Muhakkak ki namaz, -Allah’ın izniyle-  üzüntü ve keder kalelerini yıkmaya, gerilim kıvılcımlarını söndürmeye kefildir. Peygamber sallallâhu aleyhi ve sellem ciddi bir durumla karşılaştığı zaman şöyle buyururdu.

“Ey Bilal! Bizi namazla rahatlat.”

Namaz onun gözünün nuru, huzur ve mutluluğu idi.

Müstesna kişilerin hayat hikâyelerini incelediğimde gördüm ki, onlar başları derde girdiğinde ve problemlerle yüz yüze geldiklerinde huşu içinde namaza sığındılar. Böylece tekrar eski güçlerine, irade ve kararlılıklarına kavuştular.

Korku ve endişe anında korku namazı kılmak farz kılındı. Bu namaz, kellelerin uçuştuğu, kılıçların üzerinden kanların sel gibi aktığı zaman kılınır. Demek ki en büyük manevi takviye ve en güzel rahatlatıcı, huşu içinde kılınan bir namazdır.

Psikolojik sorunlarla boğuşan neslin camilerle tanışması, öncelikle Rablerinin rızasını kazanmak ve bu kronik işkenceden kurtulmak için alınlarını secdeye sürmesi gerekir. Aksi takdirde gözyaşları göz kapaklarını yakıp kavuracak ve üzüntüden sinirleri bozulacaktır. Namazdan başka emniyet ve huzur içinde kendilerini takviye edebilecekleri başka bir güç ellerinde yoktur.

Eğer düşünürsek, her gün ve her gece kıldığımız şu beş vakit namaz bizim için en büyük nimetlerden biridir. Bunlar günahlarımız için bir kefarettir, Rabbimiz katındaki derecemizin yükselmesine vesiledir. Sonra bunlar acılarımızın ilacı, dertlerimizin etkili devasıdır. Kalplerimize devamlı artan yakini, yani kuvvetli bir imanı yerleştirirler, gönüllerimize rızayı, memnuniyet ve hoşnutluğu doldururlar. Camilerden ve mescitlerden uzaklaşanlar ve namazı terk edenler ise, dert üstüne dert, sıkıntı üstüne sıkıntı, bedbahtlık üstüne bedbahtlıkla karşı karşıya gelirler.

Onların hakkı yıkımdır. Allah onların yaptıklarını boşa çıkarmıştır.”(Muhammed, 8)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

------